
Risico op dodelijke vogelgriep bij de mens vergroot
Het H5N1-virus, dat verantwoordelijk is voor de huidige dodelijke variant van het vogelgriepvirus, is ge?volueerd in twee genetisch verschillende stammen. Dat hebben Amerikaanse wetenschappers bevestigd. Dat meldt BBC dinsdag. De wetenschappers vrezen dat daardoor het risico voor mensen groter zou kunnen worden en dat de zoektocht naar een doeltreffend vaccin bemoeilijkt wordt.
Pandemie
Voor 2005 was elk bekend geval van besmetting van een mens met het vogelgriepvirus veroorzaakt door een bepaald subtype van het H5N1-virus. Dat subtype besmette mensen in Vietnam, Cambodja en Thailand. De recentste analyse door Amerikaanse centra voor de controle en preventie van ziektes, heeft een genetisch verschillende variant ge?dentificeerd, die het voorbije jaar schijnt te zijn opgedoken. Mensen in Indonesi? raakten besmet met die nieuwe variant. Onderzoekster dokter Rebecca Garten zei: "Het virus zet niet alleen zijn geografische expansie voort, het ondergaat ook een genetische diversificatie. In 2003 was er maar ??n genetisch afzonderlijke populatie van H5N1 die potentieel een menselijke pandemie kon veroorzaken. Nu hebben we twee dergelijke populaties".
100 doden
De H5N1-stam van het vogelgriepvirus heeft zich verspreid over Europa, Afrika en delen van Azi?. Het virus heeft wereldwijd de dood veroorzaakt van bijna 100 mensen. In totaal raakten 180 personen besmet sinds het virus in 2003 weer opdook. Wetenschappers vrezen dat het virus zou kunnen evolueren zodat het makkelijker overdraagbaar wordt van mens tot mens. Op dat punt zou het virus een pandemie kunnen veroorzaken met als resultaat miljoenen doden wereldwijd. Alle griepvirussen muteren gemakkelijk en H5N1 lijkt daar geen uitzondering op te zijn. Dokter Nancy Cox, hoofd van de afdeling "influenza" van de Amerikaanse Centra voor de Controle van ziektes, beklemtoonde dat geen van de twee genetische subtypes van H5N1 op dit moment al gemakkelijk kan overgaan van mens tot mens.
Vaccins
De Amerikaanse autoriteiten werken op dit moment aan vaccins om beide subtypes te bestrijden. De ontwikkeling van een definitief vaccin kan echter pas gebeuren wanneer de precieze vorm van het pandemische virus bekend is. Desondanks hebben onderzoekers er vertrouwen in dat een vaccin dat bescherming zou bieden tegen ??n subtype van H5N1, ook minstens gedeeltelijke bescherming zou bieden tegen het andere subtype.
Dokter John McCauley van het Instituut voor Diergezondheid bevestigde dat het opduiken van twee verschillende stammen van H5N1 de productie van een vaccin bemoeilijkt. (belga)
Bron: HLN
Gepost: 21/03/2006 - Willy Sals





