
Vogelbestand gaat snel achteruit
Het bestand van veel voorkomende vogels gaat wereldwijd achteruit, een bewijs dat het slecht gesteld is met de biodiversiteit.
Van de 124 veel voorkomende vogels in Europa is de populatie van liefst 56 soorten er de jongste kwarteeuw in 20 landen op achteruitgegaan. De populatie van de tortelduif is met 62 procent gedaald, die van de koekoek is met 17 procent achteruitgegaan. Ook de patrijs (min 79 procent) en de leeuwerik (min 61 procent) hebben het zeer moeilijk. De oorzaak ligt in veel gevallen bij de intensieve landbouw.
Een gelijkaardige verslechtering vonden de onderzoekers terug in de andere werelddelen. Ook trekvogels hebben het zeer moeilijk: de vogelsoorten die in Europa moeilijkheden ondervinden door de landbouw, hebben ook te lijden van de excessieve jachtpraktijken in het Midden-Oosten en de woestijnvorming van de gebieden in Afrika waar ze overwinteren.
BirdLife International wijst erop dat de wereldleiders zich er toe hebben verbonden om het verlies van biodiversiteit tegen 2010 te vertragen of te doen stoppen. 'Weigerachtigheid om zelfs maar vaak triviale sommen van de nationale begrotingen ter beschikking te stellen, maakt dat die doelstelling vrijwel zeker niet gehaald zal worden', aldus de organisatie.
'Omdat vogels vrijwel overal ter wereld voorkomen, kunnen ze fungeren als onze ogen en oren', aldus Mike Rands. 'En wat ze ons vertellen, is dat de verslechtering inzake biodiversiteit en milieu versnelt in plaats van te vertragen.' (bar)
Bron: HET NIEUWSBLAD
Gepost: 29/09/2008 - Willy Sals





